Stół rozsuwany |
Będzie on poświęcony w całości metrycznie poświęcony na temat stołów.
Zanim jednak zaczniemy rozważać, który z stołów jest najlepszy, najładniejszy, a który najbardziej praktyczny, chciałbym poświęcić chwilę na opisanie czym właściwie jest ten wspaniały i niedoceniany wynalazek.
Stół to nic innego jak oczywiście mebel, który ma poziomą powierzchnię podtrzymywaną przez podstawę i zazwyczaj opiera cały ciężar na czterech nogach.
Jak więc właściwie jest on zbudowany?
Każdy stół posiada swoją płytę roboczą (tzw. blat), głównym jego przeznaczeniem jest to, aby umieszczać na nim różnego rodzaju przedmioty lub do wykonywania pracy. Stół składa się również z struktury, której głównym i w sumie jedynym zadaniem jest podtrzymywanie już wspomnianej płyty roboczej (blatu), w określonej wysokości nad ziemią.
Zadaniem każdego stołu jest oczywiście udostępnienie wygodnego użytkowania znajdującymi się na nim rzeczami, osobie stojącej lub siedzącej przy nim, dzięki czemu dana osoba nie jest zmuszona do wykonania pewnych czynności takich jak schylania się po nie do poziomu podłoża.
Świat zna różnego rodzaju stoły, bowiem istnieją one w bardzo wielu kształtach. Stoły są wykonywane z wszelkiego rodzaju materiałów, przykładowo stół tradycyjny składa się z drewna, posiada on prostokątny blat oraz cztery nogi (czyt. wsporniki) umieszczone w rogach blatu. Blat standardowego stołu znajduje się mniej-więcej 75 cm nad ziemią, wysokość ta nie jest wcale przypadkowa, ponieważ to właśnie ona umożliwia wygodne użytkowanie z przedmiotów znajdujących się na stole osobie siedzącej przy nim na krześle.
Opis krzeseł możemy znaleźć na moim innym blogu poświęconemu właśnie tej tematyce, znajduje się on pod adresem
Stoły bardzo różnej wielkości i koloru w obecnych czasach spotyka się w każdym domu, biurze, szkołach i praktycznie we wszystkich miejscach świata.
To właśnie dlatego stoły mają bardzo duże znaczenie w kulturze europejskiej, o tym jednak napiszę w następnym wpisie.